Pytania i odpowiedzi

Szkolenie pozytywne polega na stopniowym uczeniu psa nowych zachowań oraz oswajaniu go z różnymi elementami otoczenia tak, by nie wywoływały one u niego nadmiernej ekscytacji lub lęku. Uzyskujemy to poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, za których wykonanie pies jest chwalony oraz nagradzany smakołykiem, zabawką lub w inny sposób.

Szkolenie pozytywne wymaga od właścicieli dużej wiedzy i zaangażowania, ponieważ charakter i nawyki psa kształtują się każdego dnia, a nie tylko w czasie szkolenia. Dlatego podczas spotkań kładziemy duży nacisk na pracę z właścicielami.

Z uwagi na to, że nasza szkoła nastawiona jest przede wszystkim na dobrostan psów, najwięcej skorzystają ci właściciele, którzy chcą zrozumieć swojego psa oraz nawiązać z nim dobrą i trwałą relację.

Nie prowadzimy szkoleń, których celem jest podporządkowanie psa i zmuszenie go za wszelką cenę do wykonywania komend.

Zasadniczo, pracujemy nad problemem tam, gdzie on się pojawia. Przykładowo, szczekanie na gości wymaga spotkania w domu, a ciągnięcie na smyczy na widok innego psa – pracy grupowej na dworze.

Zajęcia w grupie są tańsze i dają możliwość nauczenia psa opanowywania emocji i współpracy z właścicielem w pobliżu innych psów. Zajęcia indywidualne mogą być potrzebne na początku szkolenia tym psom, które mają duży problem z pobudliwością lub agresją podczas spacerów.

Na spotkaniach indywidualnych pracujemy również nad specyficznymi umiejętnościami, jak na przykład trening odwrażliwiania zabiegów pielęgnacyjnych czy psi fitness.

W trakcie zajęć psy powinny czuć się swobodnie, dlatego zalecamy wygodne szelki (typu „guard”) i/lub miękką obrożę oraz smycz ok. 3 m.

Właścicielom szczeniąt i młodych psów, oraz dla psów reaktywnych odradzamy stosowanie smyczy automatycznych (typu flexi).

Im bardziej pies będzie zmotywowany do współpracy z właścicielem tym lepsze będą wyniki szkolenia. Dlatego zachęcamy do używania jako nagrody bardzo atrakcyjnego jedzenia, takiego jak mięso (gotowane lub surowe), parówki, pasztet.

Inne rzeczy, które mogą się przydać:

  • saszetka na smakołyki
  • kliker
  • jadalne gryzaki (do wyciszania w przerwach)
  • zabawki
  • woreczki na kupy

Na zajęcia rozwojowe dla szczeniąt przyjmujemy psy od 7 dni po pierwszym szczepieniu na choroby zakaźne.

Pierwsze elementy posłuszeństwa wprowadzamy od 12 tygodnia.

Kursy posłuszeństwa Easy i Level Up nadają się dla psów w każdym wieku.

Nie. W naszej szkole nie pozwalamy na stosowanie obroży metalowych, z uwagi na dobrostan psów.

Nie. Na naszych zajęciach nie stosujemy żadnych form straszenia psów ani zadawania im bólu.

Tak, w trakcie zajęć można używać kliker.